Nekas tik ļoti nesāp kā bērna sāpes gadījumos, kad to varēja novērst! Vecāku, aizbildņu, aizgādņu, bērna aukļu pienākums ir parūpēties par bērna drošību virtuvē (un ne tikai) vēl pirms negadījums ir iespējams. Piemēram, bērns vēl nerāpo, bet visas sadzīves ķīmijas no apakšējiem virtuves skapīšiem ir jāaizvāc bērnam nepieejamā vietā, lai brīdī, kad viņš to sāk darīt, tas būtu droši.
Bērnam drošs virtuves iekārtojums
Cepeškrāsni novietot nevis uz zemes, bet acu līmenī. Tā panāk to, ka bērns ne tikai nevar to atvērt, ielikt savu plīša lācīti cepeškrāsnī un pēc tam ieslēgt (lācīti netīšam izkausējot, sadedzinot), bet arī nevar to atvērt un uzkāpt uz tās vai pieskarties tai, kad tā ir ļoti karsta vai… Ak variantu ir tik daudz! Iegādājoties sadzīves tehniku, būtu jāmeklē tehnika, kam ir paredzēta iespēja ieslēgt bērnu drošību.
Rozetes virtuvē (un ne tikai) iegadāties bērnu drošas un novietot tās bērniem neaizsniedzamā augstumā (tikai ar pietiekamu augstumu nebūs pietiekami droši, jo bērni mēdz pa kluso kāpt arī uz galda virsmām). Izmantot rozešu aizsargus.
Izveidot atsevišķu pieliekamo, kur glabātos potenciāli bīstamā virtuves tehnika (piemēram, virtuves kombains). Ja ikdienā lieto, piemēram, tosteri vai kafijas automātu (bērni mēdz ieslēgt un izslēgt, un censties ielikt karotes, dakšas vai kinderolu mantiņas tieši tur, kur nevajadzētu), varbūt ir iespējams izveidot speciālu plauktu vai darba zonu, kuru var norobežot, piemēram, ar aizvelkamām durtiņām.
Tāpat vajadzētu padomāt par grīdu klājumu – mazi bērni skrien un slidinās, un kūleņus met un dara tamlīdzīgas lietas. Varbūt ir iespējams ieklāt kādu ergonomisku grīdas klājumu (linolejs, korķis, gumija), lai iespējamās traumas smagums nebūtu tik smags. Parasti, ikviens vesels bērns agri vai vēlu centīsies nospraustās robežas un uzliktos noteikumus pārkāpt. Labāk, lai saprot, ka vecākiem ir taisnība ar punu pierē mājās, nevis slimnīcā ar šuvēm.
Lai droši
- Visi sērkociņi un šķiltavas atrodas bērnam neaizsniedzamā vietā.
- Plītīm, kamīniem un krāsnīm ir uguns aizsegi.
- Visus tīrīšanas līdzekļus, esences, dažādus medikamentus un citus ķīmiskus savienojumus novietot vai nu aiz atslēgas vai bērnam neaizsniedzamā vietā, vai labāk neaizsniedzamā un aizslēdzamā vietā.
- Visi asie priekšmeti atrodas drošā un bērnam neredzamā vietā.
- Elektriskajām tējkannām jābūt ar īsiem vadiem, lai bērns nevar aizķerties vai aizķert to.
- Katlu un pannu rokturi jāpagriež tā, lai bērns nevar tiem pieķerties vai mamma “palīdzēt” nocelt no plīts (prom no plīts priekšpuses).
- Izmantot bērnu drošības ierīces (durvju fiksatori, rozešu aizsargi, skapīšu aizslēgi u.tml.)
- Ja mājā ir gāzes plīts, noteikti vajadzētu gāzes balonu vienmēr aizgriezt ciet vai, vēl labāk, izmantot gāzes rokturu aizsargus.
Bērnam droša darbošanās virtuvē
Vislabāk bērnam izstāstīt par drošību virtuvē var kopīgi gatavojot – parādīt, ka nazis ir ass un var būt bīstams, ko nozīmē karsts ēdiens, ūdens, uguns. Bet tas var notikt tikai atbilstošā vecumā.
Kad gatavojat kopā ēst, uz galda virsmas un “pa rokai” vajadzētu atrasties tikai tam, kas visas ēst gatavošanas laikā būtu nepieciešams.
Vēlams iegādāties priekšmetus, kas būtu bērnam draudzīgi – piemēram, speciāli mizojamie nazīši.
Bērna drošība – papildus informācija:
Drošība mājā – kontrolsaraksts
Atbalsta materiāls bērnu vecākiem un skolotājiem