Pirms gadiem 20-30 mājokļos Latvijā lielākoties dominēja mājas un dzīvokļi ar virtuvi kā atsevišķu telpu. Sākoties pārbūves bumam, ļoti daudzi mājokļi ieguva virtuvi, kas apvienota ar dzīvojamo istabu. Mazos dzīvokļos virtuve tika pat apvienota ar guļamistabu, lai iegūtu plašumu un gaismu. Pirms izdarīt izvēli par labu virtuves apvienošanai ar vēl kādu mājokļa telpu, būtu jāizsver vai tas tiešām atbilst Jūsu vajadzībām.
Ko sniedz virtuves apvienošana ar vēl kādu telpu?
Tā palielina kopības sajūtu ar pārējiem ģimenes locekļiem, jo var risināt kopīgas sarunas, kamēr viens vai vairāki ģimenes locekļi darbojas virtuvē, bet pārējie uzspēlē kādu galda spēli, pilda mājasdarbus vai kārto makšķerēšanas piederumu kasti.
Līdzīgi ir ar viesu uzņemšanu. Reti kad gribas darboties vienam virtuvē, kad ciemiņi viesistabā smejas, čalo un mielojas ar Tevis gatavotajiem gardumiem! Atvērtās virtuves dod iespēju sievietei būt arī sabiedrības loceklei, ne tikai ēst gatavotājai un apkopējai. Tāpat atvērtās virtuves ļauj vīrietim novērtēt to, cik daudz darba bieži tiek ieguldīts, lai vakariņas taptu, un varbūt pat iesaistīties to tapšanā (starp citu, daļa sieviešu no tā var pat izkust!).
Apvienotā virtuve dod iespēju netieši palielīties ar jaunākā un foršākā miksera iegādi, vai īpašām garšvielām, kas atceļojušas no otras pasaules malas. Jo tas taču nav labais tonis speciāli lielīties, nesot garšvielas no virtuves uz viesistabu, vai viesi velkot uz virtuvi.
Ja dzīvoklī uz virtuvi nākas doties caur kādu istabu, iespējams, virtuves apvienošana ar šo istabu tiešām ir ļoti loģisks solis, jo caurstaigājamai istabai jau ir ierobežota izmantošana. Apvienota virtuve sniegs plašuma sajūtu, sajūtu, ka dzīvoklis ir lielāks nekā patiesībā. Ja caurstaigājamā telpa tiek izmantota kā guļamistaba, tad gan vajadzētu padomāt vai netraucēs citu ģimenes locekļu darbošanās virtuvē, ja istabas saimnieki gribēs nedaudz ilgāk pagulēt brīvdienās.
Virtuvei ar apvienoto viesistabu stilistiski vajadzētu saskanēt vienai ar otru, lai būtu patīkami atrasties šādā telpā. Vēlams, padomāt par iespēju nodalīt virtuvi no pārējās telpas, jo tādas reizes tiešām var pienākt (piemēram, gatavojot pārsteiguma vakariņas). To var panākt, piemēram, ar žalūziju vai bīdāmās sienas ierīkošanu.
Svarīgi atcerēties, ka visas smaržas, kas tiek radītas virtuvē, nonāks arī viesistabā, kas pašu virtuvi padara labāk ventilētu. Ventilācija gan būtu jāuzlabo tīri viesistabas, dzīvojamās istabas dēļ, bet to mainīt vecā tipa blokmājās ir teju neiespējami.
Ko sniedz atsevišķa virtuves telpa?
Visos forumos minētais galvenais pluss, ko iegūst no atsevišķas virtuves, ir virtuves smaku, trokšņu, nekārtības neesamība dzīvojamajā istabā vai viesistabā.
Ja Jūs esat no tiem cilvēkiem, kas virtuvi uztver kā templi, tad nošķirta virtuve ir drīzāk domāta Jums! Šādā virtuvē Jūs varat ienirt gatavošanas procesā un nedomāt ne par ko citu. Tāpat, ja Jums ir vajadzīgs miers un klusums no visas pārējās mājas jezgas, lai varētu darboties.
Slēgtā virtuvē ir vairāk sienu, ko izmantot plauktiem, galda virsmām, līdz ar to ir vairāk vietas dažādu piederumu, trauku, produktu glabāšanai.
Mājā ar bērniem atsevišķa virtuve sniedz lielāku drošību, jo ir iespējams virtuvi turēt nepieejamu bērniem, kad vecāki tajā neatrodas. Bet, kad notiek aktīva ēst gatavošana, otrs vecāks var novērst bērnam uzmanību, kopīgi darboties, lai mazajam netīšām kaut kas nenotiktu aktīvās ēst gatavošanas laikā (naži no rokām mēdz izkrist).
Ja mājā dzīvo vairākas paaudzes vai ģimenes ar atšķirīgiem dzīves ritmiem, nodalīta virtuve ir ļoti noderīga. Tādā veidā viens otram mazāk maisās pa kājām. Piemēram, reizēs, kad atbraukuši ciemiņi. Un, kad ir sanācis saplēsties.
Vieglāk uzturēt kārtību mājoklī, jo kārtība dzīvojamajā istabā un viesistabā ir vieglāk uzturama (ne tad, ja mājās ir bērni) kā virtuvē vienkārša iemesla dēļ – virtuvē regulāri tiek darītas radošas darbības, kas spēj radīt daudz netīrumu, atkritumu un haosu. Dzīvojamā istabā parasti skatās TV, sēž, spēlē spēles u.tml. Ļoti atšķirīgas darbības!