Nav ko izlikties. Gaisma mūs ietekmē ļoti. Ziema šķiet patīkamāka, kad uzsnieg sniegs, jo tad gaismas apkārt ir vairāk (jo baltā krāsa gaismu atstaro). Pieklusināts apgaismojums ļauj justies brīvāk, savukārt dienas gaisma un silts apgaismojums palielina produktivitāti. Iekārtojot virtuvi, par gaismu ir jādomā, jo virtuvē gan tiek risinātas draudzīgas sarunas, gan ģimeniska kopā būšana, gan produktīvs darbs. Tāpat neaizmirsīsim par sevi un rūpēsimies par savu redzi, jo nepietiekams apgaismojums darba zonā var radīt redzes traucējumus.
Ja vēlamies iegūt vispiemērotāko apgaismojumu mūsu vajadzībām, apgaismojuma veidi visbiežāk ir jākombinē, jo ar vienu lustru virtuves vidū nevarēs nodrošināt pietiekamu apgaismojumu darba zonā un vēlamo apgaismojumu romantisku vakariņu laikā. Arī dienas laikā var nākties ieslēgt mākslīgo apgaismojumu, ja ārā ir apmācies un drūms.
Apgaismojuma veidi
Dabiskais apgaismojums ir apgaismojums, ko mums sniedz pati daba, un tā ir dienasgaisma, kas iespīd mūsu mājokļos caur logiem. Dienasgaisma cilvēku uzlādē, sniedz enerģiju, nekaitē acu veselībai (ja neskatās tieši saulē). Jo telpā logu vairāk un lielāki, jo telpa gaišāka. Ja telpā tik daudz gaismas neieplūst kā gribētos, telpu var padarīt gaišāku ar atstarojošu materiālu izmantošanu telpā (piem., akrila fasādes). Taču ir jāizvērtē dabiskās gaismas intensitāte telpā, jo, ja telpā gaisma tomēr iespīd, piemēram, no rītiem, rīta stundās uzturēšanās virtuvē var būt apgrūtinoša, jo var būt pārāk spilgts apgaismojums atstarošanās dēļ.
Kopējais apgaismojums parasti tiek nodrošināts ar griestu lampām, LED gaismas paneļiem, kas spēj vienmērīgi izgaismot visu virtuves telpu.
Lokālais apgaismojums parasti tiek novietots tieši virs darba zonas vai ēdamgalda (vai jebkuras citas vietas, ko vēlas izgaismot). Lokālais apgaismojums nepieciešamo apgaismojumu sniegs tikai noteiktajā telpas daļā, bet pārējā telpā tas var kalpot arī kā dekoratīvs apgaismojums noskaņas radīšanai.
Dekoratīvais apgaismojums parasti papildina vai izceļ interjera kopējo noskaņu. LED lampas vai lentes (kuras novieto zem skapīšiem un iekšā skapīšos, skapīšu durtiņās) ir vienas no biežāk izmantotajiem gaismekļiem, lai radītu dekoratīvo apgaismojumu. Taču ir iespējami daudzi un dažādi gaismekļi, kas ne tikai sniedz interesantu apgaismojumu, bet arī izskatās efektīgi.
Virtuves zonu apgaismojums
Virtuvē ir dažādas zonas, dažādām darbībām un katrai no darbībām ir nepieciešams savs apgaismojums, lai pie ēdamgalda nenāktos vilkt saulesbrilles, kas glābtu acis no šķīvju baltā spožuma, bet darba zonā miegt acis, jo nevar saredzēt griez pirkstu vai burkānu.
Darba zonā vajadzētu ierīkot dienasgaismas spuldzes, jo tās sniedz visdabiskāko apgaismojumu un līdz ar to ir visdraudzīgākā cilvēka acīm un produktivitātei. Virs darba zonas apgaismojumu var izvietot dažādos veidos. Lielā mērā tas ir atkarīgs no tā, kā darba zona ir izvietota. Piemēram, ja virs tās atrodas skapīši, tad gaismekļus var paslēpt pašos skapīšos, var spuldzes ievietot dekoratīvos un gaismu caurlaidošos ietvaros, piestiprināt pie sienas, zem skapīšiem. Vai pie griestiem ievietot lustrā, ja virs darba virsmas nav paredzēti skapīši. Izlietne arī ir sava veida darba zona, tāpēc būtu jāpadomā arī par tās izgaismošanu.
Ēdamzona pieprasa maigāku gaismu, lai radītu mierīgu un omulīgu atmosfēru. Šajā zonā labi izskatās iekarinātas efektīgas lustras, lampas, iebūvētas gaismas. Tās ne tikai apgaismotu ēdamgaldu, bet arī papildinātu virtuves interjeru vai piešķirtu tam kādu odziņu. Tas pats attiecas uz bāra letēm, ja tāda ir paredzēta.
Protams, var izgaismot arī ne tikai skapīšu ārpusi, bet arī skapīšu iekšpusi, lai, katru reizi atverot skapīti, ļoti labi būtu redzams tā saturs arī nakts melnumā, pa kluso lavoties pēc našķiem. Šeit lieliski iederas LED gaismas diožu lentas, kuras var izmantot arī atvilktņu izgaismošanai.
Respektīvi, izgaismot var visu! Parasti tiek nožēlots gaismas trūkums, nevis tās pārbagātība. Starp citu, izslēgt gaismu var vienmēr.