Latvijā katrā lauku mājā kādreiz bija malkas plīts, kas ne tikai kalpoja ēst gatavošanai, bet arī mājas sildīšanai. Mūsdienās vajadzība pēc tā ir samazinājusies, bet labi uzmūrētās vai ierīkotas plītis tāpat ienes mājā siltumu, mājīgumu. Jautājums, vai šādas plītis iederas mūsdienu virtuvēs?
Protams. Tikai pie tā ir jāpiestrādā! Un jāsaprot, vai tas ir patiešām tas, ko vēlas.
Malkas plīts priekšrocības
Nu jau plīti var ne tikai uzmūrēt, bet arī nopirkt jau gatavu un tad to ievietot virtuves interjerā. Līdz ar to vēl pirms plīts iegādes ir jau zināms, kā viņa izskatīsies (mūrējot var sanākt visādi).
Malkas plīts ātri dod patīkamu siltumu virtuvē un mājā, ja mājā ir ierīkota atbilstoša un efektīva apkures sistēma. To ir viegli turēt tīru, jo visi netīrumi, kas nokļuvuši uz virsmas vienkārši sadeg un pārvēršas putekļos, ko no atdzisušas plīts var vienkārši noslaucīt ar slotiņu.
Ar malkas plīti gatavots ēdiens mēdz būt daudz garšīgāks – lēni sautētas ribiņas, kraukšķīgi kartupeļi un perfekti mitra kūka. Un ūdens vienmēr būs karsts, lai varētu sev pagatavot karstu tēju vai kafiju.
Lai arī daži to neuzskatīs par priekšrocību, vienmēr būs nepieciešamība pakustēties – malkas sagatavošana, iziešana svaigā gaisā pēc malkas, pelnu iztīrīšana no plīts u.tml. Mūsdienās, kad ar vien grūtāk ir piespiest sevi pakustēties, jo īsti jau nav vajadzības, es teiktu, ka tas ir ieguldījums savā veselībā. Turklāt gaiss mājā ar malkas apkuri cilvēka organismam ir draudzīgāks – centrālā apkure parasti veido ļoti sausu gaisu mājās, kas palielina saslimšanas riskus, sausina ādu un matus u.c.
Tiesa, malkas plīts uzstādīšana ir samērā dārgs pasākums – vienalga vai plīts tiktu speciāli mūrēta, vai nopirkta jau gatava. Bet ilgtermiņā nauda var tikt ietaupīta, jo netiek tērēta elektrība vai gāze, un tu pats vari noteikt savu izdevumu apmēru (izvēloties malkas veidu, iegādes biežumu u.c.).
Ieteikumi:
- Pievienojot lavandu, eikaliptu vai rozmarīnu kopā ar malku, mājā ieplūdīs patīkams aromāts.
- Noteikti vajadzētu vai nu pirkt plīti ar labu termostatu vai likt iemūrēt termostatu, lai nebūtu jāpaļaujas tikai uz sajūtām gatavojot ēst.
- Kūkas vajadzētu cept nevis ierastajos 180 grādos pēc Celsija, bet 160. Lai arī kūka ceptos ilgāk, tā ilgāk būtu svaiga un nekļūtu sausa.
- Plīts jākurina ar “mazu” liesmu. Lai arī malka biežāk ir jāpiemet ugunij, karstumu tā ir vieglāk kontrolēt un pielāgot vajadzīgajam gan telpā, gan uz plīts.
- Ir laicīgi jāplāno malkas iegāde, saskaldīšana piemērotos lielumos, žāvēšana un kārtošana.
- Regulāri ir jātīra krāsns iekšpuse, lai tā “neapaugtu” ar izdedžiem. Izdedži paši par sevi var sākt degt un radīt lielus bojājumus plītij, jo tie deg ar karstu liesmu.
Drošības pasākumi
Tāpat ir jāņem vērā daudzi, jo daudzi drošības pasākumi:
Jābūt nodrošinātai ventilācijai. Malkas plītij jāatrodas drošā attālumā no pārējām virtuves iekārtām vai jābūt tādu iekārtu, mēbeļu ielokā, kas netiktu bojātas karstuma ietekmē. Ir jānodrošina vieta dūmvadam, pietiekama krāsns vilkme, lai telpa nepildītos dūmiem. Tas ne tikai ir veselībai bīstami, bet tiek bojāts arī virtuves interjers, jo var rasties kvēpi un nosēdumi. Grīdas virsmai jābūt nedegošai, lai, ja no krāsns izbirst ogles, neciestu grīdas segums. U.c.
Ja mājā jau atrodas plīts, arī tas nav šķērslis jaunas virtuves iekārtas ierīkošanai. Ja vēlas, katru defektu ir iespējams pārvērst par efektu un jauna virtuves iekārta var gan izcelt jau esošās plīts skaistumu, vai tieši otrādi, nomaskēt tās nepilnības. 3D Virtuves dod iespēju redzēt, kāda būs virtuve pēc pārmaiņām un to noteikti vajadzētu izmantot.