Strikti noteikumi:
Ir daži strikti noteikumi, ko nevajadzētu pārkāpt, kad virtuvē tiek mainīta vai uzstādīta elektroinstalācija (rozetes, slēdži, apgaismojums).
- Elektroiekārtu slēdžus, kontaktdakšas, elektrības nozaru kārbas un citus elektrību vadošus elementus ierīkot vismaz 50 centimetru attālumā no gāzes vada! Elektrība un gāze paši pa sevi ir ļoti bīstami dzīvībai, kur nu vēl darbojoties kopā – sevi ir jāsargā;
- Rozetes nenovietot virs izlietnes, zem plīts, aiz izvelkamajām atvilktnēm, aiz iebūvējamās tehnikas korpusa;
Rozetes:
Rozetes ir jānovieto maksimums 1.3 m augstumā no grīdas vai mazliet augstāk par galda virsmu;
Kopējais rozešu skaits ir atkarīgs no virtuves tehnikas daudzuma (cepeškrāsns, ledusskapis, mikseris, trauku mazgājamā mašīna, tējkanna, blenderis, u.c.), jo negribēsies slēgt ārā ledusskapi, lai varētu uzcept picu un sakult putukrējumu, vai ne? Pēc laika sāk kaitināt arī tējkannas slēdža raušana ārā no kontaktdakšas, lai putotu putukrējumu.
Rozetēm vajadzētu būt novietotām tur, kur reāli tās tiks izmantotas, lai nevajadzētu iegādāties pagarinātājus. Līdz ar to noteikti nevajadzētu aizmirst par rozetēm darba zonā.
Jāpiemin, ka aiz iebūvētām veļasmašīnām un trauku mašīnām ir teju neiespējami likt rozeti vai izvadus no trauku un veļas mašīnām, jo tām ir pilns 60cm dziļums. Kas nozīmē to, ka rozetes un izvadus nāksies ierīkot blakus esošā skapīša aizmugurē. Jo tuvāk izlietnei atradīsies šīs iekārtas, jo labāk un drošāk Jums.
Citi ieteikumi:
Slēdžu augstuma noteiktais standarts ir no 80 līdz 90 centimetriem;
Un nevajadzētu aizmirst par apgaismojumu virtuvē kopumā un darba zonās. Labāk un patīkamāk, ja katrai zonai tiek atvēlēti savi slēdži, jo tā var ne tikai uzlabot darba spējas, bet arī tiek taupīta elektrība.
No elektrības sadales skapja var un vajadzētu vairākus elektrības pievadus – piemēram, rozetēm savs automātiskais drošinātājs, apgaismojumam savs. Jaudīgākas virtuves iekārtas drošāk pieslēgt pa taisno elektrībai ar savu automātisku drošinātāju, neizmantojot rozeti. Tāda, piemēram, var būt iebūvējamā cepeškrāsns.
Plānojot virtuvi, ļoti svarīgi ir apzināties, kāda jauda ir nepieciešama un atbilstoši tam arī izvēlēties vadus ar atbilstošiem šķērsgriezumiem. Ja vads ir pārāk tievs, tas var sākt degt, jo netur slodzi, līdz ar to rada apdraudējumu drošībai un dzīvībai. Savukārt, jo resnāks vads, jo dārgāks, līdz ar to nepamatoti tiek palielinātas izmaksas.
Tāpēc ļoti svarīgi būtu noalgot kvalificētu elektriķi, jo ar elektrību tiešām jokot nedrīkst (ja nu gribas “pa lēto” var jau samaksu veikt arī graudā 😉 )! Turklāt, ilgtermiņā pareizi ievilkta elektrība mājā noteikti ietaupīs Jūsu finanšu līdzekļus!
Vēl viens ieteikums: virtuves iekārtas projektu labāk izstrādāt pirms elektrības ievilkšanas shēmas izstrādes, lai nebūtu jāpārvelk elektrības vadi vai jādzīvo ar pagarinātāju palīdzību virtuvē, vai jāpielāgo virtuves iekārtojums tam, kas jau sadarīts!